Gel lak a oslabené nehty: Co byste měli vědět?

Trápí vás tenké, lámavé a oslabené nehty, které nevypadají hezky? Pak vás možná napadlo, že tento problém vyřešíte díky gel laku, který jim dodá požadovaný vzhled. Je ale možné nanést gel lak i na velmi tenké nehty bez toho, aby je poškodil? Připravili jsme si pro vás shrnutí klíčových informací. 

Je pro vás gel lak vhodný? Záleží na příčině slabých nehtů 

 

V první řadě je důležité určit, proč jsou nehty tenké. Jedná se o jejich přirozenou vlastnost? Anebo byly mechanicky poškozené, například stržením materiálu? „Nehet se skládá ze tří typů vrstev a při manikúře pracujeme pouze v té nejsvrchnější neboli dorzální. Pokud je poškození mechanické, může to znamenat, že je dorzální vrstva už hodně tenká nebo úplně chybí, a my se tím dostáváme do hlubších vrstev nehtu. S tím je spojené vyšší riziko chemické popáleniny a zhoršená adheze materiálu. Je proto na zvážení, jestli na takové nehty materiál aplikovat, nebo ne,“ přibližuje manikérka Denisa Dembická (@reknitonailartem). Abyste tedy předešli zhoršení stavu nehtů, doporučujeme vhodnost gel laku konzultovat s odborníkem. 

V případě gel laku nanášeného na tenké nehty se vyhněte primeru 

 

Před aplikací gel laku se často na nehty jako první nanáší primer, který slouží k odmaštění nehtové ploténky, a zvyšuje tak přilnavost mezi přírodním nehtem a následně aplikovaným materiálem. Poté se na nehty nanáší podkladová báze, která slouží k vyrovnání povrchu a vytvoření hladkého základu pro barevný lak. V případě, že však máte slabé nehty, je vhodnější začít rovnou podkladovou bází a primer vynechat. 

Denisa Dembická k používání primeru u oslabených nehtů dodává: „Pokud už se pro aplikaci v případě silněji poškozených nehtů rozhodnete, jsem osobně proti používání primeru. Primer funguje na bázi kyseliny, která vytváří do přírodního nehtu „hroty“. U tenkých nehtů tedy hrozí, že se dostane i do hlubších vrstev, tedy mimo vrstvu dorzální. Obecně jsou gel lakové báze kyselejší než báze gelové, a tak k jejich přilnutí není primer nutný, a my si tak šetříme zdraví nehtů. Co se týká výběru podkladové báze, gel lakové báze jsou pružné a při správné aplikaci budou držet i na tenčím nehtu, pokud bude nehet správně připravený a nebude poškozený do hloubky.“ 

Není gel lak jako gel lak – moderní gel laky dokáží divy 

 

Obecně platí, že gel lak drží lépe na pevnějších nehtech, moderní materiály však už tyto staré zajeté praktiky překonávají. „Řekla bych, že existují dva typy gel laku. Starou praxí bylo, že se vrstvy natíraly v tenké lakové vrstvě, tedy stejně jako u klasického laku na nehty z drogérie. V tomto případě gel lak na slabých oslabených nehtech držet nebude,“ vysvětluje Denisa Dembická.

„V posledních letech se ale rozšířila praxe takzvaného modelovacího gel laku, kdy se aplikuje vrstva báze, která je silnější a která zajišťuje zpevnění nehtové ploténky a případně upraví architekturu nehtu (např. lžičkové nehty, které bývají velmi měkké, se touto metodou dají zpevnit a gel laková struktura jim dodá krásný tvar). Pokud i přesto gel lak nedrží a odchlipuje se od volného okraje, je možnost provést zpevnění tohoto okraje gelovým materiálem (polygel, polyakryl gel). Následně se aplikuje gel lak stejně, jako by tam tato vrstva nebyla,“ říká Denisa Dembická. 

Jak posílit oslabené nehty?

 

Jak už jsme nastínili výše, pokud jsou vaše nehty mechanicky poškozené a nejsou pouze slabé od přírody, může být vhodnější dopřát jim před aplikací gel laku čas na obnovu jejich zdraví. Velmi účinným pomocníkem v boji proti slabým a lámavým nehtům jsou vyživující olejíčky na nehty, které podporují zdravý růst a výživu nehtů. Více se o nich dozvíte zde. Důležitá je i správná péče o nehty, při pilování nehtů byste měli používat jemný pilník a nehty pilovat jedním směrem, abyste předešli jejich třepení. 

Nehty byste také měli chránit před škodlivými chemikáliemi, například při úklidu nebo mytí nádobí je dobré používat rukavice, abyste předešli kontaktu s agresivními čisticími prostředky. Pro hydrataci a posílení nehtů můžete vyzkoušet i koupel v olivovém oleji. Stačí ohřát trochu olivového oleje a ponořit do něj nehty na 10 až 15 minut. Na kráse a zdraví nehtů se do značné míry podílí i dostatečná hydratace a správná strava. Zjistěte, jak se projíst ke krásným nehtům

Správným odstraněním gel laku můžete předejít poškození nehtů 

 

Jedním z největších mýtů spojených s aplikací gel laku je, že ničí přírodní nehty. Jaká je tedy pravda? Nehty mohou být po odstranění gel laku tenké a zničené pouze v případě, že nebyly odstraněny správně. Pokud na jeho odstranění použijete vhodné pomůcky a budete postupovat opatrně, nemusíte se o své nehty bát – odstranění nijak neovlivní jejich krásu a zdraví. Jak gel lak správně odstranit? Přečtěte si náš. 

Z výše uvedených řádků vyplývá, že odpověď na otázku, jestli je, nebo není gel lak vhodný na slabé nehty, není úplně jednoznačná. Záleží totiž na příčině oslabení. Pokud máte nehty slabé od přírody, s aplikací gel laku váhat nemusíte. V případě, že jsou vaše nehty silněji mechanicky poškozené, je lepší poradit se s odborníkem.